Dlaczego warto kupować nowe mieszkania, Gdańsk. Co warto wiedzieć?

Kupowanie mieszkania - łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Ceny mieszkań skutecznie hamują zapędy, zwłaszcza młodych ludzi, których rzadko stać na to, by móc zakupić własne „M”. Nie zawsze też, zwłaszcza studentów, stać jest na wynajem całego mieszkania, w związku z tym muszą wynajmować pojedyncze pokoje.

Wśród kupujących, rzadko kogo stać jest na wyłożenie tak wielkich sum, bez konieczności brania kredytu. Nowe mieszkania, Gdańsk, nawet w najbardziej peryferyjnych okolicach nie schodzą poniżej 3-4 tysięcy za metr kwadratowy. Nawet przy założeniu, że kupimy mieszkanie małe, 30-40-metrowe, koszt takiej inwestycji to około 160 tysięcy, przy czym jest to cena za mieszkanie w stanie niemal surowym.

Dodatkowe koszty, związane z kupowaniem nowych mieszkań, Gdańsk wiążą się chociażby z wykupieniem miejsca parkingowego, które jest dodatkową odpłatnością. Oczywiście, takiego miejsca nie musimy wykupywać, choć na ogół pole na parkingu prędzej czy później może się okazać potrzebne.

Kupno mieszkania oznacza otrzymanie kluczy do domu niewykończonego. Konieczne jest więc przeprowadzenie prac wykończeniowych - położenie podłogi, pomalowanie ścian, montaż oświetlenia, wyposażenie łazienki, kuchni oraz pozostałych pomieszczeń w odpowiednie sprzęty i meble.

Umeblowanie często wiąże się z dużymi kosztami, tym bardziej, jeśli osoby wprowadzające się nie mają żadnych mebli swoich. Najwięcej zapłacimy za urządzenie kuchni i łazienki. Tu nie można wstrzymać się z zakupem lodówki, kuchni, a w łazience umywalek.

Mimo wielu wydatków, kupowanie nowych mieszkań, Gdańsk jest lepszym rozwiązaniem niż ich wynajem. Dlaczego? Przede wszystkim z tego względu, że wszystkie opłaty dokonujemy na swoje mieszkanie. W przypadku wynajmu, koszt opłat to tylko niewielka część całej sumy. Większość pobiera właściciel wynajmowanego mieszkania.

Raty za kredyt i koszt wynajmu mieszkania są mniej więcej na tej samej wysokości, zawsze lepiej jednak płacić na swoje. Własne mieszkanie to także większa swoboda, przede wszystkim w kwestii wyboru mebli, aranżacji wnętrz. Właściciel wynajmujący mieszkanie, może nałożyć na wynajmujących wiele obowiązków i zakazów, co ograniczy komfort mieszkania.

Jeśli już decydujemy się na kupno mieszkania, pozostaje kwestia wyboru pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym. Na ogół, na rynku wtórnym możemy kupić mieszkania w niższej cenie. Jest to zazwyczaj spowodowane niższym standardem. Mieszkania z rynku wtórnego to zazwyczaj mieszkania na osiedlach z wielkiej płyty, w starych kamienicach.

Jak się okazuje, nie zawsze nowe mieszkania, Gdańsk są droższe od tych z rynku wtórnego. Mieszkania w kamienicach na Gdańskiej Starówce lokują się na 6. miejscu w rankingu najdroższych lokalizacji. W zabytkowych dzielnicach miast raczej nie powstają nowe inwestycje, dlatego jedyną możliwością zakupu jest właśnie rynek wtórny. Dodatkowo, wielu właścicieli, sprzedających mieszkania na rynku wtórnym, korzysta z usług pośrednictwa biur nieruchomości, które od kupujących pobierają prowizje od udostępnienia oferty i sfinalizowania transakcji.

Jeśli już decydujemy się na kupno mieszkania z tak zwanej „drugiej ręki”, lepiej kupować je bezpośrednio od właścicieli. Wadą mieszkań z rynku wtórnego jest to, że często wymagają generalnego remontu po poprzednich właścicielach. W przypadku nowych mieszkań, kupowanych od dewelopera, takiego problemu nie ma, gdyż mieszkanie wymaga jedynie przeprowadzenia prac wykończeniowych i dostosowania go do indywidualnych potrzeb.